Michael Gough Biography (1916?-)

Surname is pronounced "Goff"; born November 23, 1916 (some sources cite 1917), in Malaya (now Malaysia); son of F. B. and Frances Atkins (maiden name, Bailie) Gough; married Diana Graves (divorced); married Anne Leon (divorced); married Anneke Wills (an actress; divorced); married Henrietta Lawrence; children: Simon (an actor), Jasper, Emma, Polly. Addresses: Agent: Peters Fraser & Dunlop, Drury House, 34-43 Russell St., London WC2B 5HA, England.

Nationality
Malaysian
Gender
Male
Occupation
Actor, director
Birth Details
November 23, 1916?
Malaysia

Famous Works

  • CREDITS
  • Stage Appearances
  • (Broadway debut) Philip Vesey, Love of Women, John Golden Theatre,1937
  • (London debut) Hilary and Simon, The Zeal of Thy House, Westminster Theatre, 1938
  • Gregory Rose, The Story of an African Farm, New Theatre, London, 1938
  • Marchese Carlo di Nollo, This Man Was Henry, Torch Theatre, London, 1940
  • Simon Cameron and William Scott, Abraham Lincoln, Westminster Theatre, 1940
  • Karl Rolf, The Comic Artist, Queen's Theatre, London, 1940
  • Briggs, Thunder Rock, Globe Theatre, London, 1940
  • Dice player, Jacobowsky and the Colonel, Piccadilly Theatre, London, 1945
  • Fag, The Rivals, Criterion Theatre, London, 1945
  • Gerard, But for the Grace of God, St. James Theatre, London, 1946
  • Nicolas Devize, The Lady's Not for Burning, Arts Theatre, London,1948
  • Hugo, Crime Passionnel, Lyric Hammersmith Theatre, then Garrick Theatre, both London, 1948
  • Evan, September Tide, Aldwych Theatre, London, 1948
  • Hugh Joyce, Fading Mansion, Duchess Theatre, London, 1949
  • Gerard, The Way Things Go, Phoenix Theatre, London, 1950
  • Laertes, Hamlet, New Theatre, 1951
  • Julien, Colombe, New Theatre, 1951
  • Nicky Lancaster, The Vortex, Criterion Theatre, 1952
  • Tony Lack, The Burning Glass, Apollo Theatre, London, 1954
  • Michel, The Immoralist, Arts Theatre, 1954
  • Peter Manson, The Burning Boat, Court Theatre, London, 1955
  • Jani, An Act of Madness, Q Theatre, London, 1955
  • Gregers Werle, The Wild Duck, Saville Theatre, London, 1955
  • Admiral, Fanny, Drury Lane Theatre, London, 1956
  • Joe Leonard, Roseland, St. Martin's Theatre, London, 1958
  • Howard Holt, Something to Hide, St. Martin's Theatre, 1958
  • Gustav, Creditors, Lyric Hammersmith Theatre, 1959
  • Duddard, Rhinoceros, Strand Theatre, London, 1960
  • Joe, This Year, Next Year, Vaudeville Theatre, London, 1960
  • Joachim, Judith, Her Majesty's Theatre, London, 1962
  • Brecht on Brecht, Royal Court Theatre, London, 1962
  • Mr. Luxton, Jackie the Jumper, Royal Court Theatre, 1963
  • Theseus, Phedre, Arts Theatre, Cambridge, England, 1963
  • Stage manager, Six Characters in Search of an Author, May Fair Theatre, London, 1963
  • Theo Besson, Maigret and the Lady, Strand Theatre, 1965
  • Teddy Lloyd, The Prime of Miss Jean Brody, Wyndham's Theatre, London, 1967
  • Dr. Parks, Captain Oates' Left Sock, Royal Court Theatre, 1969
  • Pastor Manders, Ghosts, Arts Theatre, Cambridge, 1972
  • Edward Carpenter, Free for All, Crucible Theatre, Sheffield, England, 1973
  • Title role, King Lear, Belgrade Theatre, Coventry, England, 1974
  • Sir Richard Metcalfe, Phaedra Britannica, National Theatre Company, Old Vic Theatre, 1975
  • Events in an Upper Room, Belgrade Theatre, then ICA Theatre, London, both 1975
  • Glen, Watch It Come Down, National Theatre Company, Old Vic Theatre, then Lyttelton Theatre, London, both 1976
  • Soldan of Egypt, Tamburlaine the Great, National Theatre Company,Olivier Theatre, London, 1976
  • Count, Il campiello, National Theatre Company, Olivier Theatre, 1976
  • He, Counting the Ways, National Theatre Company, Olivier Theatre,1976
  • Ernest, Bedroom Farce, National Theatre Company, Lyttelton Theatre, 1977
  • John the Baptist, The Passion, National Theatre Company, CottesloeTheatre, London, 1977
  • Victor Marsden, Love Letters on Blue Paper, National Theatre Company, Cottesloe Theatre, 1978
  • Lark Rise, National Theatre Company, Cottesloe Theatre, 1978
  • Ernest, Bedroom Farce, Brooks Atkinson Theatre, New York City, 1979
  • Aubrey Skinner, Before the Party, Queen's Theatre, 1980
  • Aren't We All?, Haymarket Theatre, London, 1984
  • A Patriot for Me, Haymarket Theatre, 1985
  • Voice of guard, Kiss of the Spider Woman, Society Hill Playhouse,Philadelphia, PA, 1987
  • Dillwyn Knox, Breaking the Code, Haymarket Theatre, then Eisenhower Theatre, John F. Kennedy Center for the Performing Arts, Washington, DC, later Neil Simon Theatre, New York City, all 1987
  • Let Us Go Then You and I: A T. S. Eliot Programme, Lyric Theatre,London, 1987
  • Misalliance, McCadden Place Theatre, Hollywood, CA, 1993
  • Made stage debut with Old Vic Theatre Company in various small roles, 1936-37; appeared with Liverpool Old Vic Company and at Oxford Playhouse, Oxford, England, 1945.
  • Major Tours
  • Idiot's Delight, British cities, 1939
  • Craven House, British cities, 1946
  • Plinio Ceccho, Who? Where? What? Why?, British cities, 1963
  • The Hollow Crown, U.S. cities, 1963
  • A Slight Ache, British Council, South American cities, 1969
  • The Lover, British Council, South American cities, 1969
  • The Public Eye, British Council, South American cities, 1969
  • The Village Wooing, British Council, South American cities, 1969
  • Stage Director
  • Offer of a Dream, Repertory Players, Comedy Theatre, London, 1963
  • Film Appearances
  • (Film debut) Nicholai, Anna Karenina (also known as Tolstoy's Anna Karenina), British Lion, 1948
  • Lawrence Fury, Blanche Fury, Universal, 1948
  • Captain Dick Stewart, Hour of Glory (also known as The Small Back Room), British Lion, 1949
  • Prince Charles, Saraband (also known as Saraband for Dead Lovers), Eagle-Lion, 1949
  • (Uncredited) Ha' Penny Breeze, Associated British Pathe, 1950
  • Alec Kyle, No Resting Place, Classic, 1950
  • Maurice Edwards, Blackmailed, General Films Distributors, 1951
  • Martin Raynor, Night Was Our Friend, Monarch, 1951
  • Michael Corland and narrator, The Man in the White Suit, Universal, 1952
  • Duke of Buckingham, The Sword and the Rose (also known as WhenKnighthood Was in Flower), RKO Radio Pictures, 1953
  • Mr. Lloyd, Twice upon a Time, Fine Arts Cinema, 1953
  • Duke of Montrose, Rob Roy, The Highland Rogue (also known as Rob Roy), RKO Radio Pictures, 1954
  • Last Reunion, 1955
  • Dighton, first murderer, Richard III, Lopert, 1956
  • Flying instructor, Reach for the Sky, J. Arthur Rank, 1956
  • Andoni Zoidakis, Night Ambush (also known as Ill Met by Moonlight and Intelligence Service), J. Arthur Rank, 1957
  • Arthur Holmwood, The Horror of Dracula (also known as Dracula 1958 and Dracula), Universal, 1958
  • Abel, The Horse's Mouth, United Artists, 1958
  • Geoffrey Carter, The House in the Woods, Archway, 1959
  • Edmond Bancroft, Horrors of the Black Museum (also known as Crime in the Museum of Horrors), American International Pictures, 1959
  • Kingsley Beauchamp, Model for Murder, Cinema Associates, 1960
  • Dr. Charles Decker, Konga, American International Pictures, 1961
  • Tamise, I Like Money (also known as Mr. Topaze), TwentiethCentury-Fox, 1962
  • Lord Ambrose D'Arcy, The Phantom of the Opera, Universal, 1962
  • Fisk the butler, What a Carve Up! (also known as No Place LikeHomicide), Embassy Pictures, 1962
  • Michael Conrad, Black Zoo, Allied Artists, 1963
  • Cartwright, Tamahine, Metro-Goldwyn-Mayer, 1964
  • Eric Landor, Dr. Terror's House of Horrors (also known as The Blood Suckers), Regal, 1965
  • Robert Hilary, Game for Three Losers (also known as Edgar Wallace Mysteries: Game for Three Losers), Avco-Embassy, 1965
  • Auctioneer, The Skull, Paramount, 1965
  • Donald Edwards, Candidate for Murder (also known as Edgar Wallace Mysteries: Candidate for Murder), Lester Schoenfield, 1966
  • Dorando, Berserk (also known as Circus of Terror), Columbia, 1967
  • Monj, They Came from Beyond Space, Embassy, 1967
  • Jeremiah, Un soir, un train (also known as One Night ... A Train and De Trein der traggheid), 1968
  • Mad monk, A Walk with Love and Death, Twentieth Century-Fox, 1969
  • Tom Brangwen, Women in Love, United Artists, 1969
  • Elder, The Crimson Cult (also known as The Crimson Altar, The Crimson Cult, The Reincarnation, Spirit of the Dead,Witch House, and Curse of the Crimson Altar), American International Pictures, 1970
  • Metellus Cimber, Julius Caesar, American International Pictures, 1970
  • Sam Murdock, Trog, Warner Bros., 1970
  • Walter Eastwood, Crucible of Horror (also known as The Corpse and Velvet House), Grand National, 1971
  • Mr. Maudsley, The Go-Between, Columbia, 1971
  • Norfolk, Henry VIII and His Six Wives, Metro-Goldwyn-Mayer/EMI, 1972
  • Monsieur Gaudier, Savage Messiah, Metro-Goldwyn-Mayer, 1972
  • (Uncredited) Emeric Belasco, The Legend of Hell House, Twentieth Century-Fox, 1973
  • Dr. Storm, Horror Hospital (also known as Computer Killersand Doctor Bloodbath), Hallmark, 1973
  • Sagredo, Galileo (also known as Galileo Galilei), AmericanFilm Theatre, 1975
  • Alexander Yorke, Satan's Slave (also known as Evil Heritage), Crown, 1976
  • Sir Baldwin, L'amour en Question (also known as Love in Question), EFC, 1978
  • Harrington, The Boys from Brazil, Twentieth Century-Fox, 1978
  • David Ball, Venom, Paramount, 1982
  • Frank Carrington, The Dresser, Columbia, 1983
  • Kerimoglu, Memed My Hawk (also known as The Lion and the Hawk), Filmworld, 1984
  • Dr. Ambrose, Oxford Blues, Metro-Goldwyn-Mayer/United Artists, 1984
  • Dr. Paul Flammond, Top Secret!, Paramount, 1984
  • Voice, Stranger Than Fiction, British Film Institute, 1985
  • Lord Delamere, Out of Africa, Universal, 1985
  • Cardinal Del Monte, Caravaggio, British Film Institute, 1986
  • Vater, Maschenka (also known as Mashenka), Goldcrest, 1987
  • Sir Bernard Hemmings, The Fourth Protocol, Lorimar, 1987
  • Schoonbacher, The Serpent and the Rainbow, Universal, 1988
  • Rarg, 1988
  • Alfred the butler, Batman, Warner Bros., 1989
  • Douglas Brodie, Strapless, 1989
  • Voices, The Garden, International Film Circuit, 1990
  • Lord Goddard, Let Him Have It (also known as L'age de vivre), 1991
  • The toymaker, "Celestial Toymaker," Doctor Who: The Hartnell Years, 1991
  • Alfred the butler, Batman Returns, Warner Bros., 1992
  • Bertrand Russell, Wittgenstein, Cinemagi, 1993
  • Magistrate Boniface, The Advocate (also known as The Hour of the Pig), British Broadcasting Corp., 1993
  • Henry Van Der Luyden, The Age of Innocence, Columbia, 1993
  • Don Manuel, Uncovered (also known as La tabla de Flandes),CiBy 2000, 1994
  • Jean de Remy, Nostradamus (also known as Nostradamus---Prophezeiungen des Schreckens), Orion Home Video, 1994
  • Sir Ralph Unwin, A Village Affair, Anchor Bay Entertainment, 1994
  • Alfred Pennyworth, Batman Forever (also known as Forever),Warner Bros., 1995
  • Alfred Pennyworth, Batman and Robin, Warner Bros., 1997
  • Judge, What Rats Won't Do, PolyGram Filmed Entertainment, 1998
  • Nikolay 1947, The Whisper, 1998
  • Feers, Varya, 1999
  • Count, St. Ives (also known as All for Love), Buena Vista Home Video, 1999
  • Notary James Harenbrook, Sleepy Hollow, Paramount, 1999
  • Feers, The Cherry Orchard (also known as O byssinokipos andLa cerisaie), Kino International, 1999
  • Himself/Notary James Hardenbrook, Sleepy Hollow: Behind the Legend, Paramount, 2000
  • Television Appearances
  • Series
  • S. to S., 1974
  • Uncle Theodor, The Little Vampire (also known as Der Kleine Vampir), 1986
  • Philip Ogleby, Inspector Morse, Series I, 1988
  • Miniseries
  • Dr. David Livingston, The Search for the Nile, BBC, 1971, then NBC, 1972
  • Dr. Fletcher, QB VII, ABC, 1974
  • Latouche, Notorious Woman, 1974
  • Dr. Richard Pankhurst, Shoulder to Shoulder, PBS, 1975
  • Mikhel, Smiley's People, syndicated, 1982
  • Dr. Grant, Brideshead Revisited, PBS, 1982
  • Dr. Rust, Inside the Third Reich, ABC, 1982
  • Sir Jenner Halliday, "The Citadel," Masterpiece Theatre, PBS, 1982
  • Cardinal, Mistral's Daughter, CBS, 1984
  • Messenger, Lace II, ABC, 1985
  • Philip Ogleby, "The Silent World of Nicholas Quinn," Mystery, PBS,1988
  • Reader (Eliot segment), The Modern World: Ten Great Writers, 1988
  • Maurice James Kingsley, Blackeyes, 1989
  • Professor Charlie Rampling, After the War, 1989
  • Andrei Zorin, Sleepers, PBS, 1991
  • Movies
  • Albert, BBC, 1951
  • "Julius Caesar," World Theatre, BBC, 1959
  • Reverend Claude Bell, The Poisoned Earth, 1961
  • DeVillefort, Count of Monte Cristo, 1964
  • March Hare, Alice in Wonderland, BBC, 1966
  • Mr. Bennet, Pride and Prejudice, 1967
  • Sir Anthony Eden, Suez 1956, BBC, 1979
  • Judge, Witness for the Prosecution, CBS, 1982
  • Mr. Poole, A Christmas Carol, CBS, 1984
  • Professor Loubser, The Biko Inquest, 1984
  • Archbishop, Arthur the King (also known as Merlin & the Sword), CBS, 1985
  • Fred, Shattered Spirits, ABC, 1986
  • Albani, Cariani and the Courtesans, 1987
  • Roy Brookner, The Shell Seekers, ABC, 1989
  • Mr. Maggs, The Mountain and the Molehill, A&E, 1991
  • Barnaby, The Haunting of Helen Walker (also known as The Turn of the Screw), CBS, 1995
  • Leo Tolstoy, Young Indiana Jones: Travels with Father, The FamilyChannel, 1996
  • Specials
  • Mr. Ramsay, To the Lighthouse, PBS, 1984
  • Campion, The Case of the Late Pig, PBS and BBC, 1989
  • Voice, The Secret of the U-110 (documentary), The History Channel,2001
  • Episodic
  • Mr. Partridge, "The Case of the Perfect Husband," Sherlock Holmes,1955
  • "The Outcast," Assignment Foreign Legion, 1957
  • "Treasure Island," The DuPont Show of the Month, 1960
  • Boland, "The Edge and the Point," The Adventures of Robin Hood, 1960
  • Colin Phillips, "The Imprudent Politician," The Saint, 1964
  • Reverend Austen Anderson, "Flowers of Havoc," Undermind, ABC TV, 1965
  • Konev, "Seat of Power," The Man in Room 17, Granada TV, 1965
  • Dr. Clement Armstrong, "The Cybernauts," The Avengers, ABC TV, 1965
  • Doctor, "The Girl Who Loved Robots," Wednesday Play, 1965
  • Eliut, "Days to Come," Play of the Month, 1966
  • The Celestial Toymaker, "The Celestial Toymaker," Doctor Who, BBC,1966
  • Nutski, "The Correct Way to Kill," The Avengers, ABC TV, 1967
  • "Play with a Tiger," Theatre 625, 1967
  • "Standing by for Santa Claus," Thirty-Minute Theatre, 1968
  • Royal, "Eve," Journey to the Unknown, 1968
  • Joss, "Happening," The Champions, ITC, 1968
  • Sir Benjamin Dyce, "Views of a Dead Planet," Moonbase 3, BBC, 1973
  • Shkoder, "One and One Makes One," The Protectors, ITC, 1973
  • "The Trip to Jerusalem," Centre Play, 1975
  • Hower, "Volcano," Blake's 7, BBC, 1980
  • "The Fourth Man," The Agatha Christie Hour, 1982
  • Professor Whittingham, "The Lost Chord," Strangers, Granada TV, 1982
  • Professors Burrows, "Another Flip for Dominick," Play for Today, 1982
  • Belarius, "Cymbeline," The Complete Dramatic Works of Shakespeare,1982
  • Councillor Hedin, "Arc of Infinity," Doctor Who, BBC, 1983
  • Philip Ogelby, "The Silent World of Nicholas Quinn," Inspector Morse, 1987
  • Donald Vannerman, "Best Left Buried," Boon, Central TV, 1990
  • Voice of Professor Henry Moss, "A Knight of Shadows: Part 1," JusticeLeague (animated), Cartoon Network, 2002
  • Also appeared in Crown Court, Granada TV.

User Contributions:

Comment about this article, ask questions, or add new information about this topic:

CAPTCHA


forum